Jak se cítí clovek po narkóze?

Jak se cítí clovek po narkóze? srp, 23 2023

První kroky po narkóze

Je to jako se probouzet z velmi dlouhého spánku s tím rozdílem, že při tom nebylo snění a vědomí uplne vypnuto. Názornou ilustrací toho všeho je moje vlastní zkušenost s anestezií, když jsem se rozhodla nechat operovat nos.

Operace byla sice planoučká, ale musím přiznat, že mě trochu děsila představa narkózy. Neměla jsem ani tušení, jak se cítí člověk po narkóze. Ale hezky popořadě.

Spoznání neznámé - strach z narkózy

Strach je přirozený součástí našeho života. Asi každý z nás má strach z něčeho, co nezná, nebo čeho nechápe. Anesteziolog mi před operací vše pečlivě vysvětlil, jak to vše probíhá, jaké mám možnosti a co si můžu vybrat.

Ano, mám to štěstí, že jsem se setkala s velmi chápavým a trpělivým lékařem, který byl ochotný vysvětlit mi veškeré procesy narkózy detailně. Musím říct, že tento přístup mi velmi pomohl vypudit strach.

Příprava na anestezii

Příprava na anestezii byla další částí mé cesty. To zahrnovalo kompletní předoperační vyšetření, které zahrnovalo krevní testy, vyšetření srdce, poslech srdce a plíc, rentgenové vyšetření a celkové obsáhlé vyšetření mého těla. Přestože jsem byla trochu nervózní, bylo mi jasné, že všechny tyto testy byly nezbytné pro moji vlastní bezpečnost.

Taktéž mi dal anesteziolog nějaké premedikace k uvolnění a redukci mého stresu. Potom mi byla podána injekce, která mě uspala.

Procitnutí z narkózy

Procitnutí z narkózy je zvláštní. Nejdříve jsem se probudila a nechápala, co se děje. Zdálo se mi, že jsem jen na chvíli zavřela oči a hned jsem je otevřela. Nicméně realita byla trochu jiná, já jsem "spala" několik hodin.

Jemně mi třásla rukama a nohama, jako kdyby byly oči stále zavřené a tělo se teprve probouzelo. Nervový systém se snažil pochopit, co se právě dělo, a tělo začalo reagovat. Měla jsem také lehkou závrať, kdykoliv jsem zvedla hlavu nebo se pohnula. A nepřejí si ani dýchat, protože narkóza může způsobit sucho v ústech.

V prvních hodinách po narkóze mi tělo reagovalo pomalu a byla jsem trochu ospalá. Ale celkově jsem se cítila dobře. Pak jsem se začínala cítit lépe.

Celá ta zkušenost mi dala nový pohled na život. Musím říct, že to pro mě byla skutečně inspirující cesta. A co víc, udělala jsem to! Jsem opravdu pyšná na sebe, protože jsem překonala svůj strach, podstoupila operaci a vše zvládla.

Tak co z toho plyne?

Chtěla bych vám říct, že strach z narkózy je naprosto přirozený, ale nejedná se o nic, co by nás mělo paralyzovat. Lékaři jsou tady, aby nás vedli tímto procesem a poskytli nám veškerou péči, kterou potřebujeme. Narkóza není tak strašná, jak se může zprvu zdát. Jste v dobrých rukou a vše bude v pořádku.

Pokud se kdy dostanete do situace, kdy budete potřebovat anestezii, nechte strach za sebou a důvěřujte lékařům. Oni vědí, co dělají a budou se o vás starat tak, jak se o vás má starat. A když se z narkózy probudíte, budete mít ten úžasný pocit zvládnutí.