Jak dlouho se dá žít bez jater?

Jak dlouho se dá žít bez jater? zář, 6 2023

Co jsou játra a jak fungují?

Možná jste si nikdy moc nepřemýšleli o vašich játrech. Vlastně, kdo to dělá, dokud něco nefunguje, že? Ale játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Fungují jako náš osobní detoxikační systém, filtrování nepotřebných a škodlivých látek z krve. Kromě toho i pomáhají s trávením tuků. Nemůžeme si pomoct, ale obdivovat, jak úžasně tato věc ve tvaru hrušky funguje.

Kdy nastávají problémy s játry?

Bohužel, jakkoli jsou játra silným orgánem, mohou se stát zranitelnými. Alkohol, nezdravý životní styl, toxické látky a určité nemoci mohou způsobit poškození jater. Jakmile jsou játra poškozené, mohou nastat různé problémy - necitlivost, únava a bolest v pravém horním kvadrantu jsou některé z nejčastějších symptómů. Přestože se moje játra obecně dobře cítí (díkybohu), v minulosti jsem se několikrát potýkala s problémy souvisejícími se špatnou funkcí jater - možná se dozvíte více o tomto později.

Jak dlouho můžeme žít bez jater?

Snažil jsem se najít odpověď na tuto otázku pro vás a pro mě. Každý z nás ví, že některé orgány v našem těle jsou...více méně nepostradatelné. Srdce? To by asi bylo docela těžké bez něj. Plíce? Stejné příběh. A co játra? No, tady to dostává trochu složité. Teoreticky, bez jater bychom mohli přežít jen několik dní. Tělo by se postupem času stávalo stále více a více intoxikované, až by došlo k selhání ostatních orgánů. Ale s nejnovějšími technologiemi a lékařskými procedurami, existují příběhy o lidech, kteří dočasně žili bez jater, než obdrželi transplantaci.

Co dělá játra tak nezbytným?

Játra jsou více než jen velký hřebenový hřebec uvnitř nás. Produkují žluč, kterou potřebujeme k trávení tuků, skladují vitamíny a minerály a také nám pomáhají při metabolismu léků. Bez jater by se naše těla jednoduše hroutila pod nánosem toxinů a bez vhodné péče bychom nemohli dlouho přežít.

Co je to transplantace jater?

Jednou z nejčastějších a zároveň nejúčinnějších metod boje proti jejich selhání je transplantace jater. Ačkoli tento proces může být velmi náročný a potenciálně nebezpečný, může to být také život měnící záležitost pro ty, kteří trpí vážnými poruchami jater. Mám osobní příběh o tom, jak může transplantace jater pozměnit život někoho, koho znáte - ale o tom až později.

Jak se o játra starat?

Máte-li štěstí a vaše játra jsou zdravé, je tu několik věcí, které můžete udělat, aby zůstaly takové. Jedním z nejdůležitějších je vyhýbat se nadměrnému pití alkoholu. Další důležitá věc je udržovat zdravou stravu a dostatek cvičení, protože obezita může být hlavním rizikovým faktorem pro onemocnění jater.

Osobní příběhy a závěrečné myšlenky

Možná mě někteří z vás znají, ale jsem opravdový pesimista, pokud jde o zdraví. Takže když jsem zjistil, že moje sestřenice musí podstoupit transplantaci jater, byla jsem úplně mimo. Dnes je ale příběh s dobrým koncem - po transplantaci je výrazně zdravější a vede plný život. A to mě vede k mé závěrečné myšlence: ať už jde o játra, nebo jakýkoli jiný orgán, bylo by skvělé, kdybychom na ně nezapomínali a starali se o ně, dokud je to stále možné. Ať už to znamená se vyhnout několika koktejlům týdně, jít na procházku s mým psem Maxem, nebo prostě jíst více zelené zeleniny, je důležité, abychom si pamatovali, jak cenné jsou naše těla.