Jak dlouho po narkóze nejíst?

Jak dlouho po narkóze nejíst? zář, 24 2023

Zvykání si na břicho po narkóze

Možná jste už někdy slyšeli o tom, jak jsou první dny po narkóze vždy náročné. Jsem Barbora a mám vlastní zkušenost s tím, jak se cítíte, když se probouzíte po narkóze a zjistíte, že máte hlad. Naštěstí jsou zde některé tipy a triky, které mohou pomoci.

Nejprve je důležité pochopit, proč nemůžete ihned po narkóze jíst. Potřebujete si uvědomit, že během narkózy jsou vaše tělesné funkce zpomaleny, včetně trávicího systému. Když se pak probudíte, vaše tělo potřebuje čas na to, aby se zase dostalo do normálu. Takže i když máte hlad, lékaři vám poradí, abyste nejedli alespoň několik hodin po probuzení.

Časový rámec pro první jídlo

Předpokládám, že se ptáte: "Dobře, tak kolik času přesně?" Různé zdroje uvádějí různé časové odhady, ale většinou se to pohybuje mezi 6 až 8 hodinami. Samozřejmě, čas může být déle, pokud máte po operaci nějaké komplikace nebo pokud jste na silných léčivech.

Opět se vracím k mé vlastní zkušenosti. Když jsem se probudila po své operaci, byla jsem tak hladová, že jsem si myslela, že se zblázním. Ale lékaři mi říkali, abych vydržela, a tak jsem to udělala. Musela jsem čekat celých 8 hodin, než jsem mohla sníst něco lehkého. A ačkoli to bylo těžké, uspokojující bylo vědět, že dělám to nejlepší pro své tělo.

Výběr vhodných potravin pro první jídlo

OK, takže nyní víme, jak dlouho čekat, ale co bychom měli jíst, až přijde čas? Nejdůležitější je vyhnout se těžkým jídlům. Vaše tělo stále pracuje na návratu k normálu, takže nechcete ho zatěžovat těžkými, mastnými jídly.

Osobně jsem se rozhodla pro polévku. Byla lehká, doba přípravy byla krátká a byla to perfektní volba pro můj první pokus o jídlo. Jiné skvělé volby mohou zahrnovat ovoce, jiné druhy polévek nebo něco lehkého, jako je těstovinový salát. Hlavně se vyhněte jakýmkoliv těžkým jídlům do doby, než se cítíte zase fit.

Pozorování těla a jeho reakcí

A konečně, nezapomeňte sledovat své tělo a jeho reakce. Pokud máte po jídle nějaké nepohodlí nebo se necítíte dobře, možná budete muset trochu déle čekat, než se vrátíte k normální stravě. Každý je jiný a každý se zotavuje jinak, takže je důležité být se sebou trpěliví.

Máte-li nějaké další otázky o stravování po narkóze, doporučuji konzultovat svého lékaře nebo dietetika. Jsou to odborníci, kteří vám mohou dát nejlépe přizpůsobenou radu. A pamatujte, právě jste prošli narkózou a operací, takže si zasloužíte dobrou péči o sebe a své tělo!

A to je to, co mám dnes k tématu stravování po narkóze. Doufám, že vám to pomohlo a přála bych si, abys já nikdy nemusel prožít to, co jsem prošla já. Ale pokud ano, doufám, že vám moje rady pomohou udělat vaši cestu trochu snazší.