Kdo udělal první transplantaci srdce?
srp, 31 2023Historický úvod
Předně si dovolte, abych vás vzal na historický výlet do medicínské minulosti. Nenechte se ale odradit, nebude to nudný výklad o tom, kdo a kdy udělal první transplantaci srdce. To by bylo přece jenom trochu suché. Přece jen, jako autor těchto řádků jsem docela veselý chlapík a rád se výrazně směji při čtení knih o historii medicíny, které mi pravidelně nosí moje milovaná Magdaléna ze starožitnictví.
Zkrápěcí nůž - au!
Uvidíte, že i medicínská historie může být docela zábavná. Znáte například příběh o tom, jak raný chirurg provedl operaci s takzvaným "zkrápěcím nožem”? Pořádnej vtípek, co? Samozřejmě zkrápěcí nůž nebyl nástrojem pro přesouvání tekutin. Byl to nůž, který vypadal spíš jako malá cedulka a byl používán pro řezání do těla při provádění autopsií. Ukázkový případ, jak název nemusí vždy odpovídat pravdě. Naše společná cesta za objeviteli transplantací je plná takových malých vtipů.
Čí bylo první srdce?
Ale vraťme se zpět k našemu původnímu příběhu, kdo a kdy udělal první transplantaci srdce? To je otázka, na kterou vědět odpověď určitě uloží spoustu vášnivých diskuzí na rodinných večeřích a oslavách. První úspěšná transplantace srdce se uskutečnila 3. prosince 1967 pod vedením profesora Christiaana Barnarda. Panejo, jak bych byl rád, kdybych měl tak pěkné jméno jako pan profesor! Jihoafrický chirurg měl jako první odvahu a znalosti k provedení takového zákroku. Jistě, dnes se to může zdát jako běžná věc, ale tehdy to byl skutečný průlom. Dokonce i tenkrát došlo k četným debatám o etických otázkách tohoto postupu. Na to pamatujte, když budete příště diskutovat o dnešních medicínských otázkách.
Odtud až k nám
Jak se ale tenkrát dostaly tyto zkušenosti až k nám, do České republiky? Vždyť je to cesta dlouhá tisíce kilometrů. No, musím vás informovat, že představa o tom, jak by mohla být transplantace srdce provedena, se rozšířila velmi rychle. Spolu s tím došlo k dalšímu lékařskému výzkumu a pokrokům, díky kterým se tento druh operace stal standardem ve zdravotnictví. V Nutshell, jako by jakýsi veliký kosmický telefon dokázal šeptat tajemství z jednoho konce světa na druhý konec světa. Takže, mladý profesor Vítku, co se vlastně stalo s tímto tajemstvím po jeho příchodu do naší země?
První česká transplantace srdce
Aha! Jak jsem se dostal k tomuto otázce, tak mě napadlo, že první českou transplantaci srdce provedl také mladý a odvážný profesor. Jmenoval se Jan Navrátil a byl to právě on, kdo 8. srpna 1984 uskutečnil první takovou operaci u nás. I on musel čelit mnohým výzvám a otázkám, ale jeho odvaha a neúnavná práce přispěly k tomu, že se tato operace stala realitou. Možná vás to zaujalo a také byste chtěli vědět více o těchto událostech. No, mám pro vás jedno doporučení - prostě neváhejte a ptejte se! Starý Vítek má pro vás spoustu příběhů k vyprávění!
Skončím příběhem ze svého života - jak na mě moje milovaná Magdaléna jednou vymyslela vážný vtip. Říká: "Vítku, jak je možné, že je srdce tak důležité, když ho vidíš jenom v anatomické knize nebo na rentgenu? Koneckonců, i náš pes Rex je nesmírně důležitý a vidíme ho každý den!". To je moje Magdaléna, vždy umí upozornit na životně důležité věci příjemným a oživujícím způsobem. Nemohu si pomoci, ale rej do břicha smíchy. Je to divoká jízda, psát o takových vážných a zároveň fascinujících věcech!